۱۰ دی

تأثیرات شگفت انگیز و خواص درمانی شیر (دوغ) شـتـر آن چنان قوی و آشکار است که در برخی کشورها انواع کلینیک های تخصصی برای درمان انواع بیماری ها با شیر شـتـر(دوغ شتر) تاسیس شده است از جمله کلینیک های تخصصی احداث شده در کشورهای عربی مانند عمان و عربستان و امارات می باشد

شیر شـتـر( دوغ شتر) گرم و یا سرد آن نسبت به شیر گاو و گوسفند خوشمزه تر است و چربی آن نیز سَبُکتر است

شیر شـتـر یا دوغ آن برای درمان بیماریهای کبد،کم خونی،سل و آسم، بیماریهای هنگام پیری، شکنندگی استخوانها، نرمی استخوان در کودکان و برای درمان سرماخوردگی، تب، آنفولانزا، بیماریهای معده و روده بزرگ،  اختلالات گوارشی، کاهش قندخون، فشارخون تنظیم ضربان قلب و تنفس، گرمازدگی و همچنین درمان هپاتیت B مفید است.

با توجه به تحقیقاتی که اخیرا درباره  مصرف شیر شـتـر یا دوغ آن برای مادران باردار انجام دادند متوجه شدند که مصرف شیر شـتـر یا دوغ آن برای نوزاد و مادر مفید و در سلامتی آنها مؤثر است. همچنین این محصول رنگ صورت را روشن، بلغم و اخلاط را دفع و‌ ضد یبوست بوده و برای فرونشاندن دوران مفید است.

تحقیق یک دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه سودان در خصوص درمان قند خون بوسیله شیر شـتـر یا دوغ بدین صورت بود که این محقق برای انجام این آزمایش افراد مبتلا به قندخون را به ۲ گروه تقسیم کرد.

گروه اول روزانه مقدارنیم لیتر شیر شـتـر با شکم خالی می خوردند و اما دسته دوم خیر. پس از مدتی از هر دو گروه آزمایش بعمل آمد و مشاهده شد که میزان قندخون در گروه اول که روزانه شیر شـتـر مصرف می کردند به مقدار قابل توجهی کاهش یافته است.

سپس وی به این نتیجه رسید که مصرف مدوام و منظم شیر شـتـر در برنامه غذایی سبب کاهش و چه بسا درمان قندخون می شود.

در آزمایشات و مطالعاتی که اخیراً در کشور هندوستان توسط محققان عربستانی بعمل آمد موشهای آزمایشگاهی مبتلا به سرطان را تحت درمان با مواد دارویی (شیمی درمانی) و شیر شـتـر قرار دادند در پایان مشخص شد که موشهای سرطانی که تحت درمان قرار داشتند درمانشان به مقدار قابل توجهی موفقیت آمیز و حتی در برخی موارد از شیمی درمانی هم موفق تر بوده است.

در برخی از کشورهای عربی بصورت رسمی و عمومی برای درمان برخی بیماریهای سخت و مُزمِن  در بین بیماران بصورت عمومی شیر شـتـر توزیع می شود.

اخیرا در ابوظبی در کشور امارات توسط شهرداری این شهر بین افراد مبتلا به زخم معده بصورت عمومی شیر شـتـر توزیع شده است .شیر شـتـر به صورت خام و به صورت محصولات تخمیری برای درمان زخم معده،بی نظمی های بدن، اسهال،یبوست،زخم ها و حتی برای افزایش قدرت باروری تخمدان هم به کار رفته است.همچنین درمان بیماری های سخت معده ای هم با استفاده از شیر شـتـر گزارش شده است. بیماران دارای هپاتیت نیز بعد از خوردن شیر شـتـر عملکرد بدنشان بهبود پیدا می کند.

در کشور های آفریقایی (مصر، سودان،کنیا و سومالی) این اعتقاد در بین شـتـربانان (بَگْ جَتْ ها) وجود دارد که مردانی که شیر شتر می نوشند، قوی تر، تنومندتر و سریع تر هستند.

محققان از شیر شـتـر برای درمان بیماران مبتلا به ایدز هم در سطح دنیا استفاده کرده و به پیشرفتهای خوبی هم دست یافته اند.

ویتامین ها :

ویتامین های B1،B2،اسیدفولیک و اسید پانتوتنیک در شیر شـتـر،پایین و محتوای B6 و B12شیر شـتـر مشابه مقادیر موجود در شیر گاو می باشد، اما نسبت به شیر انسان بالاتر است.شیر شـتـر،نیاسین و ویتامینC بیشتری نسبت به شیر گاو دارد(ویتامین C موجود در شیر شـتـر   ۳ برابر بیشتر از شیر گـاو است) . استفاده از شیر شـتـر ۷۰ تا ۸۰% از ویتامین ها و پروتئین های مورد نیاز بدن را تأمین می نماید. تحقیقات نشان می دهد که ویتامین شیر شـتـر ۳ برابر شیر گـاو است. شیر شـتـر بدلیل اینکه حاوی مقادیر بالای ویتامین ث می باشد در پیشگیری و درمان بیماریهای دهان و دندان و همچنین محافظت از لثه ها و تقویت دندان بسیار مفید می باشد.

پروتئین ها:

برخی پژوهش ها و بررسی ها نشان می دهد که چربی ها و مواد موجود در شیر شـتـر نسبت به سایر شیرها راحـت تـر و سـریـعـتـر هضم و جذب می شود.

اخیراً پروتئینی در شیر شـتـر کشف شده است که عملکرد آن همانند انسولین می باشد و در درمان بیماری دیابت بسیار مفید و کارآمـد است.

پروتئین های شیر شتر اسیدهای آمینه ضروری برای انسان را به میزان رضایت بخش و حتی بالاتر از میزان تعیین شده توسط موسسات FAO/WHO/UNU تامین می کنند. شیر شتر می تواند حداقل پروتئین های ضروری روزانه ی انسان مخصوصا اسیدهای آمینه را تامین کند، چون نیازهای انسان در محیط های گرم و خشک بر پایه ی کالری کمتری است و پروتئین و آب نقش مهمی دارند، مقادیرکمی شیر شتر می تواند نیاز انسان را در این مناطق تامین کند

املاح و مواد معدنی

شیر شتر آن چنان منبع سرشاری از ماده معدنی به نام آهن است که برخی معتقدند مصرف مناسب و مداوم آن انسان را از هر نوع شیری بی نیاز می کند حتی نوزادان را از شیر مادر!!! .

طبق تحقیقات شیر شتر ۱۰ برابر شیر گاو، عنصر آهن و کلسیم دارد.

شیر شتر سرشار از اسیدهای مهمی به نام اسید آمینه است مانند: والین و متیونین و لیزین و آرژنین و فنیل آلانین. همچنین شیر شتر دارای مقادیر نسبتا بالای آلبومین و گلوبولین نیز می باشد.

کمترین مقدار مورد نیاز مواد معدنی کلسیم و فسفات در بدن، ۸۰۰ میلی گرم در روز است که با خوردن ۲/۵ تا ۴ فنجان شیر شتر، این مقدار کلسیم و فسفات تامین می شود. همچنین شیر شتر حاوی مواد معدنی کم مقدار مثل روی، مس و منگنز می باشد.

دیدگاه بگذارید