۱۱ اسفند

فرزند آوری یکی از توصیه های موکد دین مبین اسلام است. احادیث فراوانی که از پیامبر اکرم صلی الله و غلیه و آله و سلم و ائمه اطهار علیهم السلام به ما رسیده، اهمیت این موضع را برای ما روشن می سازد.

چند حدیث

اُطلُبُوا الوَلَدَ وَ التَمِسوهُ؛ فَإنَّهُ قُرَّهُ العَینِ، و رَیحانَهُ القَلبِ (مکارم الأخلاق: ج ۱ ص ۴۸۰ ح ۱۶۶۵)
پیامبر خدا صلى الله علیه و آله: فرزند بخواهید و آن را طلب کنید؛ چرا که مایه روشنى چشم و شادىِ قلب است.

لا یَدَع أحَدُکُم طَلَبَ الوَلَدِ؛ فَإِنَّ الرَّجُلَ إذا ماتَ و لَیسَ لَهُ وَلَدٌ انقَطَعَ اسمُهُ (کنز العمّال: ج ۱۶ ص ۲۸۱ ح ۴۴۴۶۹)
پیامبر خدا صلى الله علیه و آله: هیچ یک از شما نباید فرزند خواهى را وا گذارد؛ چرا که وقتى انسان بمیرد و فرزندى نداشته باشد، از نام و آوازه مى افتد.

بَیتٌ لا صِبیانَ فیهِ لا بَرَکَهَ فیهِ (کنز العمّال: ج ۱۶ ص ۲۷۴ ح ۴۴۴۲۵)
پیامبر خدا صلى الله علیه و آله: خانه اى که کودک در آن نباشد، برکت در آن نیست.

الوَلَدُ للوالِدِ رَیحانَهٌ مِنَ اللّه ِ یَشَمُّ‌ها، (قَسَّمَ‌ها) بَینَ عِبادِهِ (بحار الأنوار: ج ۱۰۴ ص ۹۸ ح ۶۸)
پیامبر خدا صلى الله علیه و آله: فرزند براى پدر، گلى خوش بو از جانب خداست که آن را مى بوید. [این گل را خداوند] میان بندگانش تقسیم کرده است.

سَعَدَ امرُؤٌ لَم یَمُت حَتَّى یَرى خَلَفا مِن نَفسِهِ (عیون أخبار الرضا: ج ۱ ص ۳۰ ح ۲۲)
امام کاظم علیه السلام: کسى خوش بخت است که نمیرد تا جانشینى از [نسل] خود را ببیند.

إنَّ اللّه َ تَبارَکَ و تَعالى إذا أَرادَ بِعَبدٍ خَیرا لَم یُمِتهُ حَتّى یُرِیَهُ الخَلَفَ (من لا یحضره الفقیه: ج ۳ ص ۴۸۱ ح ۴۶۹۰)
امام رضا علیه السلام: بى تردید، هرگاه خداوند ـ تبارک و تعالى ـ خیر بنده اى را بخواهد، او را نمى میرانَد تا جانشینش (فرزند صالح) را به او نشان دهد.

دَعُوا الحَسناءَ العاقِرَ، و تَزَوَّجُوا السَّوداءَ الوَلودَ؛ فَإنِّی اُکاثِرُ بِکُمُ الاُمَمَ یَومَ القِیامَهِ. (کنز العمّال: ج ۱۶ ص ۲۹۳ ح ۴۴۵۴۵)
پیامبر خدا صلى الله علیه و آله: زن زیباى نازا را‌‌ رها کنید و با زن زشتِ فرزند زا، ازدواج کنید؛ چرا که من، روز قیامت به فراوانىِ شما بر دیگر امّت‌ها افتخار مى کنم.

اِنَّ اللّه‏َ لَیَرْحَمُ الْعَبْدَ لِشِدَّهِ حُبِّهِ لِوَلَدِهِ. (کافى، ج ۶، ص ۵۰، ح ۵)
بدون تردید، خداوند بر بنده خود به خاطر شدّت محبّت به فرزندش، رحم مى‏کند.

همانگونه که مشاهده گردید احادیث بالا همگی بر ارزش فرزند آوری تاکید دارند تا جایی که فرزند را مایه روشنی چشم و شادابی قلب می دانند.

سوال اینجاست آیا در احادیث اسلامی و طب ایرانی روشهای تعیین جنسیت در هنگام انعقاد نطفه وجود دارد؟

جواب این سوال مثبت است و ما در ادامه ی مطلب راهکارهای تعیین جنسیت فرزند، قبل و هنگام انعقاد نطفه را بیان می کنیم. البته این موضوع را در نظر داشته باشید که ممکن است رعایت همه روشهای ذکر شده باعث ایجاد جنسیت مورد دلخواه شما نگردد. البته در این بین نباید از خواست و مشیت خدواند متعال نیز غافل شد.

راهکارهایی برای پسردار شدن

اصلی ترین دستور تغذیه ای وارد شده در احادیث شریف برای پسردار شدن، خوردن کاسنی است. کاسنی علاوه بر تاثیر مطلق در درمان ناباروری، باعث پسردار شدن هم می شود. احادیث وارد شده در مورد کاسنی، بسیار زیاد است.
* امام صادق (علیه السّلام) می فرمایند: «عَلَیْکَ بِالْهِنْدَبَاءِ فَاِنَّهُ یَزِیدُ فِی الْمَاءِ وَ یُحَسِّنُ الْوَلَدَ وَ هُوَ حَارٌّ لَیِّنٌ یَزِیدُ فِی الْوَلَدِ الذُّکُورَهَ: بر تو باد] خوردن کاسنی که آب [کمر] را افزون و فرزند را زیبا می کند و [مزاج] گرم ملایمی دارد که فرزند پسر را زیاد می کند»

چند مطلب در روش خوردن کاسنی

کاسنی باید صبح زود که ژاله صبحگاهی بر روی آن نشسته است مصرف شود.
از تکاندن، خرد کردن و تمیز کردن آن خودداری شود؛ به عبارت دیگر باید برگ کاسنی را به آرامی چید و بدون گردگیری یا شستن، به همراه آبی که روی آن نشسته است میل کرد. در روایات شریف تصریح شده است که این قطرات آب که روی کاسنی نشسته اند از بهشت آمده اند و همین ها هستند که باروری را افزایش می دهند.
مطلب بعدی اینکه کسانی که از روشهای نوین بارداری نتیجه نگرفتند، با مداومت بر مصرف کاسنی لقاح صورت گرفته و استروژن بدن زن تغییر پیدا نمود. لذا توصیه می شود مداومت بر خوردن کاسنی برای تشکیل نطفه حتما صورت پذیرد .
اگر چه عرق کاسنی بیشتر برای افراد نابارور تجویز می گردد و نتایج آن هم رضایت بخش است؛ امّا آنچه که در احادیث به خوردن آن سفارش شده است« سبزی کاسنی» است؛ بنابراین خوردن عرق کاسنی و تخم کاسنی نمی تواند نتایج گفته شده در روایات را به طور کامل به همراه داشته باشد؛ ولی خالی از نتیجه هم نخواهد بود. توصیه به زوج هایی که خواهان فرزند پسر هستند آن است که اگر می توانند کاسنی را در باغچه حیاط و یا در گلدان بکارند و از آن استفاده کنند.
نکته بعداین که کاسنی تقریباً به همه افراد با هر مزاجی می سازد و کسانی که با خوردن کاسنی دچار مشکل شوند بسیار نادر هستند.

تعیین نام در هنگام بستن نطفه

مطلب بعدی اینکه طی آزمایش صورت گرفته در کلینیک توارتون منهتن آمریکا اگر کسی در حالت زناشویی و یا بستن نطفه و یا اوایل بارداری فرزند آینده را تعیین نام به دختر یا پسر کند، جنین به سمت جنسیت موردتمایل شخص بر اساس اسم دخترانه یا پسرانه متمایل می شود که این همان بحث وجود بیش از دو سوم آب در بدن است که در بردن نام پسر یا دختر کارساز خواهد بود
شخصی به امام رضا (علیه السّلام) عرضه داشت:« شنیده ام شخصی نیت کرده که اسم فرزندی که همسرش حامله بوده را محمّد بگذارد؛ امّا پس از تولّد این پسر او را علی نامیده است. امام رضا (علیه السّلام) فرمودند:« عَلِیٌّ مُحَمَّدٌ وَ مُحَمَّدٌ عَلِیٌّ شَیْیاً وَاحِداً … مَنْ کَانَ لَهُ حَمْلٌ فَنَوَی اَنْ یُسَمِّیَهُ عَلِیّاً وُلِدَ لَهُ غُلَامٌ: علی، محمّد است و محمّد، علی؛ هر دو یکی هستند… هر کس که همسرش باردار باشد و نیت کند که که او را علی بنامد؛ پسردار خواهد شد.

راهکارهای تغذیه ای

مادران باید مصرف غذاهای دریایی، شیر، لبنیات، کلم، کدو، قهوه، کاکائو، تره، ماءالشعیر و جوانه گندم را که موجب اسیدی شدن pH محیط رحم میشود از برنامه غذایی خود حذف کنند.
در روایت آمده است حتی اگر قبل از لقاح رحم با سرکه سیب شستشو داده شود بسیار مفید است.
پس خوردن پرتقال شیرین، خرما، زردک یا همان هویج وحشی و شستشوی سرکه کمک به دختر دار شدن میکند و خوردن دانه های روغنی و آجیل بسیار مفید است برای پسردار شدن .
اگر مرد سیگاری است سه ماه قبل از اقدام به بارداری همسر سیگار را ترک کند
استفاده از حسوم (نوعی ملاقه آهنی) و نعل اسب در غذاها (بخاطر آزاد کردن یون آهن)
اجتناب از پوشیدن لباسهای گرم و چسبان برای مرد
مردان زیاد روی صندلی یا پشت فرمان ماشین ننشینند
از مصرف دلستر و غذاهای پرنمک پرهیز کنید
مصرف دمنوش زنجبیل، کشمش و مویز
زیاد خوردن کنگر برای مرد
اتاق زناشویی گرم نباشد و به خنکی بزند
مرد زیاد ورزش نکند

اما نکاتی که زن باید رعایت کند:

در زمان پریودی زن روزی سه عدد خرما مصرف کند.
از شب اول قاعدگی تا پنجمین روز سی گرم تخم هویج با آب سرد بشوید و بیست دقیقه با آب جوشیده شده دم کند و با نبات مصرف نماید.
از دو ماه قبل حداقل روزی پانزده دقیقه دراز و نشست انجام دهد.
زناشویی نباید نزدیک زمان قاعدگی باشد
استرس و اضطراب و افسردگی شانس پسر دار شدن را کم می کند
حتی اگر محیط اتاق گرم باشد، از عطر گرم استفاده کنید
خوردن آناناس.انجیر و بادمجان ساعاتی قبل از زناشویی بسیار مفید است
سه ماه قبل از بارداری قرصهای ضد بارداری ترک و از شیوه های دیگر استفاده شود
لبنیات هم مصرف نشود و مطلب آخر اینکه زن ابتدا باید به ارگاسم برسد.

راهکارهایی  برای دختردار شدن :

۱٫ برای اسیدی تر شدن رحم پنبۀ طبیعی آغشته به سرکۀ طبیعی سیب را نیم ساعت قبل ‌از مجامعت به داخلِ مهبل و واژن گذارید و درآورید
۲٫ سه‌ روز قبل‌ از تخمک‌گذاریِ همسر، شوهر عمل مقاربت را انجام دهد. در واقع اگر در روز ششم تا هشتم روز بعد از پاک شدن زن باشد، احتمال دختر بودن جنسیت فرزند بیشتر است
۳٫ همسر بعد از انزال شوهر به حدّ اِنزال برسد
۴٫ شوهر دخولِ عمیق نداشته باشد (نصف آلت یا یک سوم آلت کافیست)
۵٫ امام صادق فرموده: وضعیّت همسر به پشت خوابیده و وضعیّت شوهر به پهلوی چپ خوابیده (بهترین مُدِل مجامعت صحیح، در طبّ الصّادق۷آمده)
۶٫ تا قبل‌ از حاملگی همسر روزی یک‌ قاشق چایخوری دمکردۀ رازیانه بخورد، ناهار عَدَسی یا گوشت گوسفند (آبگوشتی یا کبابی) بخورد، و بهمراه ناهار و شام زن و شوهر لیمو شیرین بخورند
۷٫ از دو هفته قبل‌ از مجامعت زن و شوهر از منابع کلسیم و منیزیُم استفاده کنند،

برخی از منابع کلسیم و منیزم و ریز مغذی ها عبارتند از:
  • صبح‌ ناشتا هر یک از زوجین ۲۱ عدد مویز بدون‌ هسته بخورند
  • صبحانه ترجیحا شیر تازۀ گاو زرد ایرانی به همراه عسل مرغوب
  • در ابتدای شروع غذا زن و شوهر نوک قاشق چایخوری سرکۀ طبیعی انگور عسکری بخورند
  • به همراه غذا سوپ (دارای هویج‌ زرد= زردک)، پرتقال‌ شیرین میل شود
  • به عنوان ریز مغذّی ها و واحد‎‌های غذائی در بین‌ روز و عصرانه مخلوط عسل طبیعی با میوۀ عنّاب رسیده، خیار چنبر رسیده، آناناس، هلو، گیلاس، زردآلو، برگۀ هلو، برگۀ زردآلو (بدون گوگِرد)، مغز خام بادام درختی شیرین میل شود

سایر روشها

  • شوهر گُل سنجد یا عطر سنجد بو کند
  • همسر گُل سرخ آتشی (تی رُز) یا عطر آن را بو کند
  • همچنین با توجه به تاثیر تغییر فصل ها در تعیین جنسیت جنین یکی دیگر از توصیه های طب سنتی برای دختر دار شدن این است که در فصل زمستان برای بارداری اقدام کنید و فراموش نکنید که مقاربت زن و شوهر در فصل بهار شانس پسردار شدن را زیادتر می کند.
  • نوشیدن دم نوش گل قاصدک هم راه حل خوب و احتمالا بی ضرری برای دختر دار شدن است.

دیدگاه بگذارید