۱۱ اسفند

سالم ترین ظرف برای پخت غذا چیست ؟

متاسفانه امروزه بیشتر ظروف آشپزخانه از جنس آلومینیوم، استیل و روکش تفلون هستند و موجب انتقال مواد مضر بین ظرف و غذا می شوند. استفاده از این ظروف باعث بروز عوارضی مانند یبوست، اختلالات گوارشی، پوکی استخوان و آلزایمر شده و احتمال ابتلا به سرطان در افراد مستعد را بشدت افزایش می دهد.

ظروف چدنی

بهترین ظرف برای پخت مواد غذایی حاوی آهن (مثل انواع گوشت ها) نیز علاوه بر ظروف مسی، ظروف چدنی هم می باشد؛ زیرا از ظرف یا قاشق چدنی مقداری جزیی آهن وارد غذا می شود که می تواند در کنار آهن موجود در گوشت، وارد بدن شده و تامین نیاز روزانه ما را فراهم نماید.
ظروف موجود در بازار که به نام چدنی معروف می باشد در واقع ظروف آلومینیومی با ضخامت بالا و روکش تفلون سیاه رنگ بوده که به هیچ عنوان مورد تایید نیست و عامل بروز انواع بیماری ها از جمله سرطان می باشد.

برای شناخت ظروف چدنی اصل حتما به نکات زیر توجه داشته باشید:

۱٫ به ظروف چدنی آهنربا می چسبد
۲٫ وزن این ظروف تقریبا زیاد است
۳٫ در صورت سقوط از ارتفاع به روی سطح سخت ، شکننده می باشد
۴٫ آلیاژ چدن ترکیبی از آهن خالص و درصد معینی کربن می باشد که این موضوع باعث سیاه بودن ظاهر ظروف چدنی می گردد .
بعد از ظروف چدنی، استفاده از ظروف شیشه ای توصیه می شود؛ زیرا در این ظروف هیچ عنصری بین غذا و ظرف مورد استفاده رد و بدل نمی شود و پخت غذا در آن نسبت به ظروف آلومینیوم ، تفلون و استیل بی خطرتر است.

ظروف مسی

تعریف مس :

مس نام یک عنصر جدول تناوبی با نماد شیمیایی Cu (برگرفته از واژه لاتین cuprum) است عدد اتمی آن ۲۹ و عنصری فلزی با ویژگی‌های شکل‌پذیری و رسانایی گرمایی و الکتریکی بالا است. مس خالص، نرم و چکش خوار است بخشی از آن که در برابر هوای آزاد قرار دارد به رنگ قرمز مایل به نارنجی است.

خواص مس:

ضد التهاب و تورم ها ، ضروری برای تولید گلبول های قرمز، جلوگیری از گشاد شدن سیاهرگها ( واریس ) و سبب استحکام شریان ها و مویرگها است. جلوگیری از خطر بیماری قلبی و فاکتورهای افزایش کلسترول خون ، با تنظیم سوخت و ساز گلوکز به کنترل دیابت کمک می کند و قبل از قطع خونریزی ماهانه مفید است. از عملکرد سیستم ایمنی حفاظت می کند ، در تولید عناصر شیمیایی عصبی و مغز مؤثر است. در بیماری هیستری کمبود مس و در جنون جوانی افزایش آن معمولا در فرآیند تنفسی با تولید آنزیم مورد نیاز دخالت می کند.
مس را تنها در بیماری ویلسون (افزایش مس، رسوب آن در کبد) نباید مصرف کرد.

میزان و مکانیسم:

مس بدن فرد بالغ ۱۰۰-۷۵ میلی گرم و در همه بافت ها بویژه بیشتر در کبد ، کلیه ، قلب و مغز استخوان است. جذب آن از روده و ذخیره آن در کبد و خروج آن از صفرا می باشد.
مس ماده ای کم نیاز در بدن، ولی پراهمیت در استحکام و قابلیت انعطاف بافت ها مثل کلاژن و ساختن الاستین و پیوند این بافت است و سبب کمک به خروج کلسیم می باشد.
توجه :
فیبرها در غذا (مثل سبزیجات) در جذب مس تداخل می کنند و مصرف زیاد ویتامین ث جذب مس را می کاهد.

مصرف روزانه مس:

از ۶-۱۲ ماهگی ۱ – ۷/۰ میلی گرم
از ۳-۱سالگی ۵/۱ – ۱ میلی گرم
از ۶-۴سالکی ۵/۱- ۲ میلی گرم
انسان بالغ ۲ – ۳ میلی گرم

ارتباط ظروف مسی با سرطان ها

معروف است که پزشکان هومیوپاتی به کسانی که از درد مفاصل رنج می‌برند داشتن یک دست بند مسی را توصیه می‌کنند و دلیل این امر را هم کمبود یون‌ های مس در خون ذکر می‌کنند که با تماس دست بندهای مسی با پوست ، بخشی از این کمبود جبران شده و از درد مفاصل کاسته می‌شود. از سوی دیگر محققین یکی از علت‌های بروز بیماری آلزایمر را رسوب یون‌ های آلومینیوم در مغز عنوان می‌کنند.
داستان از این قرار است که بدن (مخصوصا مغز) برای سلامت ، نشاط ، کنترل اسیدلاکتیک و کورتیزول ، روزانه به ۶ میلیارد یون مس نیاز دارد و به همین نسبت یون آهن.
کمبود یون مس باعث می‌شود شما دائم احساس رخوت و خواب آلودگی و کسالت کنید و دائما خمیازه بکشید.
بهتر است بدانید هیچ کارتل دارویی نمی‌تواند از یون یک عنصر برای شما قرص تهیه کند. آن چیزی که به عنوان قرص آهن برای بیماران تجویز می شود در واقع مولکول آهن است که برای بدن هیچ سودی ندارد (تعریف یون و مولکول را در پایان مقاله ذکر میکنیم) . هنگامی که غذا درون قابلمه مسی پخته می شود، یون مس آزاد شده و پس از صرف غذا در بدن شما باعث ایجاد احساس نشاط و انرژی می‌کند و سبب طول عمر مفید و سلامتی جسمی مخصوصاً برای خانم‌ها نزدیک به دوران عادت ماهیانه می گردد.
پس از جمع آوری ظروف مسی در دهه های ۵۰ و ۶۰ به طرق مختلف از چرخه پخت و پز و آشپزی ایرانیان ، و جایگزینی ظرف‌های استیل و تفلون به بهانه پخت سریع غذا ، نچسب بودن و عدم نیاز به سفیدکاری ، به تدریج آمار انواع سرطان ، کم خونی ناشی از فقر آهن ، بیماریهای کبدی و طحال ، به دلیل وجود یونهای سرب ، آلومینیوم و … در جامعه فراگیر گردید و در حال حاظر با افزایش روز افزون مشکلات و عوارض ناشی از مصرف ظروف ناسالم مواجه می باشیم .

ویژگی های ظروف مسی

مس گرما را به خوبی هدایت نموده و با آن به راحتی می توان دمای پخت و پز را کنترل کرد. تنها با دادن حرارت کم تا متوسط ، می توان بهترین نتیجه را از آن گرفت. ظروف برنجی هم از ترکیب مس و روی ساخته شده اند که بصورت لوازم جانبی از قبیل سماور ، قوری و قاشق به کار می روند. مقادیر اندک مس برای سلامتی مفید است، ولی مقادیر زیاد آن می تواند مسمومیت زا باشد. مس با غذاهای اسیدی واکنش می دهد و به این خاطر ظروف مسی را معمولا با لایه ای از یک فلز دیگر مثل قلع می پوشانند تا از ورود مس به غذا به صورت مستقیم جلوگیری شود. این لایه در هنگام پخت و پز به مقدار کم در غذا حل می شود، به خصوص اگر غذاهای اسیدی برای مدت طولانی در این ظروف پخته یا نگهداری شوند. لذا از پختن غذاهای اسیدی در ظروف مسی پوشش داده نشده باید اجتناب کرد.

غذاهای مس دار:

زردآلو ، برخی آجیل ها از قبیل تخمه کدو و مغز گردو (با پنیر)، قند نیشکر، لوبیا، جو، جوانه گندم

علائم کمبود:

سوخت و ساز غیر عادی کلسترول، نقص در تنظیم قلب، لکه های سفید با رنگ ناخن و پوست، آسیب رگها، نا کارآمدی استخوان و کم خونی
مس از دیدگاه شیخ الرئیس بوعلی سینا(ره) :
۱٫ از دیدگاه بو علی سینا، مس دو نوع می باشد. قبرسی سرخ مایل به زرد که از همه بهتر است و دیگر مس سرخ رنگ که انواع روشن ، سیاه و طالیقون (سوخته تند و نیزو گیرنده است) دارد.
ظروف مسی را نباید با خوراکی های زیاد شور و تلخ ، ترش و شیرین ، روغنی و گوشت بسیار نگهداشت و زنگار آن ضرر دارد ولی قلع اندود آن ضرر ندارد و بهترین جایگزین همراه دیزی های سنگی بجای آلومینیوم است زیرا آلومینیوم اثرات استخوانی و خونی و مغزی بدی دارد.
چون مس در قدرت انتقال حرارت از بهترین فلزات بعد از طلا است در صرفه جویی انرژی و پخت سریع ، مفید می باشد.
با این حال در نگهداری و استفاده ی این ظروف باید نکاتی را رعایت کرد، ظروف مسی زود اکسید می شوند و ترکیب پذیری بالایی با مواد غذایی دارند. به این ترتیب می توانند باعث مسمومیت شما شوند. به همین دلیل در ظروف مسی از پوشش هایی از جنس قلع استفاده می شود تا میزان ورود مس به غذا تعدیل پیدا کند. از سوی دیگر، پخت و پز مواد اسیدی و قلیایی در ظروف مسی قلع اندود نشده یا نگهداری این مواد در چنین ظروفی باعث تخریب غذا می شود.
در هر صورت ظروف مسی نه تنها به خاطر گران قیمت بودنشان نیازمند نگهداری بهتر هستند، بلکه به دلیل حساسیت عنصر مس هم باید چهارچشمی مراقب قابلمه های مسی تان باشید. بنابراین این توصیه ها را یاد بگیرید و به کار ببندید:

۱٫ اگر می خواهید لکه ای از روی ظرف مسی پاک کنید، روی آن یک برش پیاز بمالید تا راحت تمیز شود.
۲٫ در ظروف مسی بدون پوشش قلع غذاهای اسیدی و ترش نپزید چون باعث ورود بیش از اندازه مس به غذای شما می شوند. در این صورت دچار مسمومیت مس می شوید که علایم آن تهوع، استفراغ و اسهال است. همچنین مس اضافی در کبد ذخیره شده و باعث از کار افتادن کبد می شود.
۳٫ مراقب باشید که در حین استفاده یا شستشو لایه پوششی محافظ از بین نرود.
۴٫ ظروف مسی را هرگز نباید در ماشین ظرفشویی قرار داد و باید آنها را بعد از شستن بلافاصله خشک کرد.
۵٫ برای پاک کردن قسمت های بسیار کثیف ظروف مسی و براق کردن آنها نصف یک لیمو ترش را در نمک فرو ببرید و روی قسمت مورد نظر بمالید. مخلوط سرکه و نمک هم مفید است. کافی است وسیله را به همراه یک قاشق غذاخوری نمک، یک فنجان سرکه سفید و مقداری آب به مدت چند ساعت در ظرفی بجوشانید. سپس آن را با محلول صابون و آب داغ بشویید و در نهایت آب بکشید و خشک کنید. شیوه دیگر این است که یک قاشق چای خوری نمک را در یک فنجان سرکه سفید حل کنید و به آن آرد بیفزایید تا حالتی خمیری بیابد. خمیر را روی سطوح ظرف بمالید و پانزده دقیقه تا یک ساعت آن را کنار بگذارید سپس با آب گرم ظرف مسی را بشویید و با پارچه نرم و تمیز آن را خشک کنید تا براق شود.
۶٫ برای شستشوی ظروف مسی از آب گرم و اسکاچ های نایلونی استفاده کنید. و از شوینده های با قدرت سایندگی بالا خودداری کنید.
۷٫ به جز لیمو و نمک، برای از بردن لکه های روی ظرف و حفظ درخشندگی آنها می توان از پولیش مس استفاده کرد. همچنین برای سهولت در کار از جرم گیاهی آساپاک نیز میتوانید استفاده نمایید.
۸٫ اگر می خواهید ظروف مسی شما زنگ نزند قلم مو را در آب پیاز فرو کرده و آن را روی ظروف مسی بمالید.
۹٫ اگر لایه ی پوششی مس (قلع) از بین رفت، با مراجعه به فروشگاهی که از آن خرید کرده اید، بخواهید که دوباره ظرف مسی شما را پوشش دهد(قلع اندود یا سفیدکاری).

آلیاژ برنج چیست؟

آلیاژ برنج یکی از آلیاژهای مورد تایید طب سنتی است که ترکیبی از مس و روی (Cu+Zn) می باشد و این فلز روی با آلیاژ رویی متفاوت است. فلز روی به زینک (zinc) مشهور است که در طب امروزه به عنوان یکی از نیازهای بدن مورد توجه قرار گرفته است و کمبود آن را عامل بیماریهای پوستی و گوارشی می دانند و قرصهای مکمل همچون قرص زینک برای بیماران تجویز می گردد که همچون دیگر قرصهای شیمیایی دارای عوارض می باشند.
در طب سنتی برای جذب فلز روی و رفع نیاز بدن با استفاده از آلیاژ برنج که به غیر از فلز روی حاوی فلز مس می باشد ، سماور، کتری، قوری، قاشق و ظروف آشپزخانه تهیه می کردند تا با استفاده از آنها، نیاز بدن به این فلز مهم برطرف گردد و از عوارض کمبود آن در بدن پیشگیری گردد.
چند توصیه در مورد استفاده از ظروف و قاشقهای برنجی:
– برای استفاده اولیه از قاشق و ظروف برنجی قدیمی که خریداری نموده اید (نه ظروف نو)، آنرا با سرکه و نمک و سیم ظرف شویی خشن خیلی خوب شسته ، به صورتی که هرگونه پلیسه و سیاهی و لک از بین برود.
– حتی الامکان پس از صرف غذا فوراً آنها را شسته و خشک کنید. دقت کنید این ظروف با غذاهای اسیدی مثل سرکه و ترشیجات به مدت طولانی در تماس نباشند ، چرا که باعث کدر شدن و تغییر رنگ آن می شود.
– در صورت تغییر رنگ ، با استفاده از محلول سرکه و نمک با سیم ظرف شویی آنرا براق نمایید.

تذکر:

فلز روی با آلیاژ رویی متفاوت است. ظروف رویی که در قدیم وجود داشته آلیاژی از قلع و مس (Cu+Sn) بوده که در حال حاضر تولید نمی شود. تمام ظروفی که به نام روحی یا رویی در بازار می باشند از جنس آلومینیوم هستند. که پخت و پز در آنها باعث آزاد شدن مقدار زیادی یون آلومینیوم در غذا می گردد و زمینه ساز بسیاری از بیماریهای مزمن مثل آلزایمر و پارکینسون و .. می باشند.
امروزه استفاده از انواع قرصها و شربتهای زینک حاوی گروهی از ویتامین ها و روی (zn)، جهت بلندی قد ، تقویت و رشد مو در بین مردم شایع شده است و مردم ناآگاهانه از عوارض اینگونه قرص ها فریب تبلیغات تجاری آنها را می خورند و با تجویز پزشکان یا بدتر از آن به صلاحدید خود اقدام به خرید و مصرف این داروها برای خود و فرزندانشان می نمایند که در این راستا اگر فردی به سلامتی خود و فرزندانش علاقمند است بخواهد آگاهانه تصمیم بگیرد، باید برای سوالات ذیل پاسخ مناسبی بیابد:
۱٫ آیا این قرص ها و داروهای شیمیایی تاثیرات ادعا شده را دارند و برای سلامتی بدن باید از آنها استفاده کرد؟
۲٫ در پی مصرف این داروها در کنار تاثیرات مثبت احتمالی، چه عوارضی گریبان گیر مصرف کنندگان می شود؟ مخصوصاً با توجه به اینکه خیلی از مصرف کنندگان این قرصها نوجوانانی هستند که به تشویق والدین جهت افزایش قد از این داروها مصرف می کنند.
۳٫ جایگزین طبیعی مناسب برای قرص و شربت زینک چه چیزی است؟

لازم به ذکر است هیچ داروی شیمیایی نیست که عارضه ای نداشته باشد. بسیاری از این عوارض معمولاً در بروشور این داروها درج شده است لکن بسیاری از عوارض پس از چند سال گذشت زمان ، و مصرف آن توسط مردم ، شناخته می شود. در مورد ویتامین ها و املاح معدنی که بصورت قرص و کپسول تجویز می شوند باید توجه کرد که بدن انسان از بیش از ۱۰۰ نوع عنصر ، ویتامین و … تشکیل شده است. تمام این عناصر در محیط اطراف خاصه خاک وجود دارد. در واقع تشابه خیره کننده ای بین عناصر تشکیل دهنده خاک و عناصر تشکیل دهنده بدن انسان وجود دارد. این عناصر از خاک به گیاهان و از آن طریق به حیوانات منتقل می شود. بنابراین مصرف میوه و سبزیجات و گوشت گوسفند و پرنده های حلال گوشت و لبنیات و روغن گاوی تمامی مواد مورد نیاز بدن را تأمین می کند. اگر بخواهیم برای هر یک این عناصر یک قرص یا کپسول بخوریم واضح است که چه کار خنده دار و مضحکی انجام داده ایم. خداوند متعال تمام نیازهای ما را در غذاهایی که روزی ما کرده است قرار داده. مصرف دارو فقط در هنگام بیماری جایز است آنهم وقتی جایگزین های طبیعی وجود دارد نیازی نیست که از داروی شیمیایی استفاده کنیم. زینک ( Zinc ) همان عنصر روی است. لذا استفاده از ظروف برنجی که آلیاژی از مس و روی می باشند و مصرف آب جوشانده شده در سماور یا کتری برنجی ، جهت جبران کمبود روی در کنار مصرف مواد غذایی مذکور مفید می باشد. برای تقویت سیستم دفاعی ، رشد مناسب قد و مو نیز باید از غذاهایی مثل عسل ، گوشت پرندگان ، پسته ، بادام ، فندق ، انجیر ، زیتون ، گوشت گوسفند و تخم مرغ عسلی محلی استفاده نمایید.
حال که یافتیم حکمای قدیم برای جبران نیاز بدن ما به عناصر مختلف، هوشمندانه عمل کرده اند و از مواد غذایی، ادویه ها و ترکیبات غذاهای مرسوم گرفته تا ظروف غذا (ظروف مسی، برنجی و چدنی) و لوازم پخت و پز (کفگیر حسوم) برای تمامی این موارد پیشنهادات ارزنده ای ارائه نموده اند که به تدریج به عنوان سنت مورد پذیرش مردم قرار گرفته ، در ذیل در خصوص اهمیت روی و عوارض کمبود آن در بدن می پردازیم:

روی یکی از عناصر معدنی کمیاب می باشد که پس از آهن بیشترین مقدار را در بدن انسان به خود اختصاص داده است. انسان به مقادیر ناچیزی از روی نیاز دارد ولی همین مقدار کم برای سلامت عمومی و رشد بدن بسیار حیاتی است، بطوریکه این نیاز حتی از ، پیش از تولد آغاز می گردد. بدن یک انسان عادی با وزن ۷۰ کیلوگرم حدود ۱٫۴تا ۲٫۳ گرم روی دارد و این روی در مقادیر ناچیز در تمام بافت های بدن انتشار می یابد ولی مقدار آن در استخوان ها، دندان ها و غده پانکراس بیشتر از بقیه بخشهای بدن است. مقدار روی در خون نیز حدود۰٫۷ میلی گرم در هر ۱۰۰ میلی لیتر می باشد، در حالیکه این مقدار در سرم یا پلاسما حدود ۰٫۱ میلی گرم در هر ۱۰۰ میلی لیتر است. حدود ۹۹ درصد از کل روی موجود در بدن در سلول ها ذخیره شده و بقیه آن نیز در پلاسما و مایعات خارج سلولی وجود دارد.
کمبود روی یکی از دلایل متعدد خستگی، ضعف و کاهش اشتها و نیز کاهش در قدرت عملکرد حس چشایی و بویایی می باشد. کمبود روی همراه با لکه های سفید روی ناخن ها بوده و یکی از دلایل شایع بیش فعالی در کودکان و نیز اختلالات شبکیه ای چشم در آنها ست.
کمبود روی در پسرهای جوان موجب تکامل نامناسب غده پروستات و نیز عدم رشد و تکامل بیضه ها می گردد. در دختران جوان نیز موجب بروز اختلالات هورمونی و نیز اختلال در عملکرد تخمدان ها و تکامل رحم و مختل شدن چرخه های جنسی در آنها می گردد.

علائم کمبود روی عبارتند از:

– بروز عفونت های متعدد
– هیپوگنادیسم (تولید کمتر از میزان مورد نیاز اسپرم یا تستوسترون توسط بیضه ها
) درمردان
– ریزش مو
– کاهش اشتها
– بروز اختلال در حس چشایی و بویایی
– بروز اختلال در دید به هنگام تاریکی و شب
– بروز زخم ها و اختلالات متعدد در پوست
– تأخیر در بهبود زخم های ایجاد شده در پوست
– بروز اسهال های مزمن و شدید
– تورم قرنیه ها
– بروز اختلالات و ناهنجاری های رفتاری
قابل ذکر است که همه این علامت ها در یک فرد بروز نکرده و به شرایط بدنی فرد و نیز میزان کمبود روی بستگی دارد.

سوالات متداول در مورد ظروف مسی

۱- آیا قابلمه مسی کارخانه ای (ماشینی) با دستی فرق دارد؟ کدام بهتر است؟ در ارتباط با ظروف مسی چرا بعد ازچند بار استفاده از ظرف مسی و پخت غذا، داخل آن سیاه می شود؟

ظروف مسی به دو روش دستی کوره ای و پرسی یا همان ماشینی ساخته می شود. ظروفی که به روش دستی کوره ای و چکشی ساخته می شود ضخیم تر بوده و سفید گری داخل آن از دوام بیشتری برخوردار است و غذا دیر تر می سوزد. ظروف مسی از دیرباز به دلیل قلع اندود شدن در سطح داخلی آن جهت طبخ هر گونه غذا مناسب بوده و به توصیه بسیاری از پزشکان بهترین فلز جهت حفظ سلامت و بهداشت غذا می باشد. توجه داشته باشید در سطح داخلی ظروف مسی به دلیل وجود قلع پس از استفاده از آن مخصوصآ طبخ غذاهای ترش و کلری که مخلوط آب آشامیدنی است لکه های سیاه رنگی نمایان می شود ، که این بدلیل خاصیت ویژ فلز قلع و کلر آب آشامیدنی بوده و جای هیچ گونه نگرانی برای سلامتی مصرف کننده نیست. شما می توانید جهت از بین بردن و تمیز کردن نسبی این لکه ها سطح داخلی را با خاکستر و پودر ظرفشویی توسط اسکاج نرم بشویید و از کشیدن هرگونه سیم ظرفشویی جدا خودداری کنید. خوب است بدانید درصورت ظاهر شدن قرمزی مس بر سطح داخلی ظروف ، پخت هرگونه شیرینی و حتی برنج بلامانع است و تنها از طبخ غذاهای بسیار ترش باید خود داری نمود.
۲- برخی از مردم با مراجعه به اینترنت و مطالعه مطالب برخی از سایت ها که از بدی های ظروف مسی گفته اند هراسان می شوند و می ترسند که از این ظروف برای غذای خود استفاده کنند. مثلا یکی از کاربران در یکی از نظرات گفته بود: “منم با خوندن مطلب شما رفتم دو تا قابلمه مسی خریدم. و فورا شروع به درست کردن غذا کردم حالا دومرتبه در گوگل یک مطلب آمده که ظروف مسی نه تنها مفید نیست بلکه سرطان زاست. من که پاک گیچ شدم لطفا راهنمایی کنید”.
در پاسخ باید گفت: مطالبی که این گونه سایت ها تحت عناوین مقالات سفارشی می نگارند به هیچ عنوان صحت ندارند. خودتان قضاوت کنید آیا نیاکان ما بیشتر سرطان داشتند یا مردم امروز؟! الان که با این همه پیشرفت در علم پزشکی! همه ی مردم انواع و اقسام بیماری ها را گرفته اند و بسیاری از مردم در سنین جوانی و میانسالی و حداکثر تا ۶۰ سالگی بر اثر سرطان می میرند. راستی به نظر شما مشکوک نیست که چرا این سایت ها در برابر ارزش های سنتی جامعه ایرانی موضع می گیرند و حتی نظرات مخالف را نیز در ذیل مطالبشان منتشر نمی کنند؟ به نظر شما مشکوک نیست که این دسته از سایت ها از تغذیه به سبک امروزی مثل خوردن غذا در ظروف تفلون، گزارش و مقاله تهیه نمی کنند و در اینباره مردم را نسبت به اثرات زیانبار این ظروف نمی هراسانند؟
می دانید چرا کشور ما از نظر سلامتی مردم پیشرفت نمی کند؟ جوابش ساده است: هرچه کشورهای غربی و پیشرفته بگویند همان را عمل می کنیم. دیگر کاری به درست و غلط بودن آن نداریم. برای مثال روغن جامد را آنها دادند به ما و ما با تمام مضراتش مصرف کردیم. حالا همان کشورها روغن مایع داده اند و ما باز هم عبرت نگرفته ایم. در مورد ظروف مسی هم همینطور است. انسان روزانه به ۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۶ یون مس نیاز دارد و این نیاز از هیچ راه دیگری جز طبخ غذا در این ظروف تامین نمی شود. اگر از ظرف مسی استفاده نکنیم باید از ظرف تفلون و آلومینیومی استفاده کنیم و در نتیجه محکوم ابتلا به سرطان هستیم.
اگر خواستید مس بخرید حتما از فروشگاه های معتبر و ترجیحا مس ایرانی نظیر مس کرمان، زنجان و اصفهان تهیه نمایید.
۳- چرا قدیم از آفتابه مسی استفاده می کردند؟
یکی از دلایل آن می تواند این باشد که چون مس باکتری کش و میکروب کش است مس را می توان بدون قلع اندود نیز استفاده کرد مشروط بر آنکه اول مس را قبل از استفاده با مقداری از مخلوط نمک دریا و سرکه تمیز کرد. برای مثال دو قاشق سرکه را با پنج قاشق نمک مخلوط کرده مثل ماست چکیده و به داخل و خارج ظروف مس بکشید تا تمام ضایعات آن از بین برود سپس استفاده کنید. این برنامه را ماهی یک بار تکرار کنید.
۴- ظروف مسی چه فواید و اهمیتی دارد؟
در مورد فواید مس، موارد زیادی می توان ابزار نمود. اولین مزیت مس این است که ضد سرطان، ضدافسردگی، انرژی زا، تقویت کننده سیستم دفاعی بدن، تنظیم کننده ترشح هرمونهای بدن و … می باشد . بدن انسان برای تامین انرژی نیاز به تعداد بسیار زیادی یون مس دارد. مس در ساختار آنزیم سرولوپلاسمین شرکت دارد. وقتی از این ظروف برای طبخ غذا استفاده می گردد بدن یون مورد نیاز خود را از این طریق به دست می آورد. علت اینکه در قدیم اکثر ظروف از جنس مس بوده همین است. مس به اکسید شدن گلوگز و در نتیجه آزاد شدن انرژی در بدن کمک می کند. مس به جذب آهن توسط بدن کمک می کند. مس به تامین اکسیژن لازم برای بافت های بدن به منظور افزایش سطح انرژی بدن از جمله مغز کمک می کند. مس به غدد تیرویید برای تعادل در ترشح هرمون ها یاری می رساند. مس به عنوان حمل کننده اکسیژن در خون عمل می کند. به عملکرد مغز و اعصاب کمک می کند. مس به عملکرد اسید آمینه تیروزین به منظور عامل رنگ که لازمه بدن می باشد کمک می کند. مس برای ساخت سلول های قرمز خون ضروری است. مس جزیی از آنزیم ضروری برای سنتز هورمون آدرنالین می باشد. مس با فعالیت آنزیم های روده ای ارتباط نزدیک دارد. سطح مس در بدن با سطح استروژن در ارتباط است. مس میزان آدرنالین نوراپی نفرین ودو پامین را افزایش می دهد.
۵- اگر سطح قلع اندود ظرف مسی از بین رفته است سرکه ونمک به صورت مایع غلیظ به روی سطح ظروف مسی بمالید و پس از آن شستشو و خشک کنید. همچنین استفاده از ظروف مسی ارتباطی با بیماری ها ندارد به طور مثال آفت دهان ربطی به ظروف مسی ندارد، در صورت بروز این بیماری، مشکل از خوردن غذای سرد و گرم هم زمان است. هچنین قلع اندود کردن خوب است.
۶- عمر مفید ظروف مسی پس از قلع اندود کردن چقدر است؟
بعد از قلع اندود قبل از استفاده مقداری خاکستر ذغال با ابر خیس به داخل ظروف بکشید، با این کار، سفیدی آن دوام بیشتری خواهد داشت و سعی کنید همیشه برای پخت و پز با ظروف مس از شعله ملایم و کم استفاده شود. اگر چنین کنید بهترین کیفیت را خواهد داشت. برای شستشو از سیم ظرفشویی استفاده نکنید.
۷- آیا می توان بجای استفاده از کفگیر آهنی در ظروف مسی از قرار دادن یک تکه آهن کوچک(از نوع ساختمانی) درون ظروف مسی استفاده کرد؟ آیا تکه آهن ساختمانی برای بدن مضر نیست؟ کفگیر آهنی که قدیم استفاده میکردند از چه نوع آهنی بود؟ / آیا اگر ظروف مسی بدون لایه محافظ (قلع) باشد یا لایه محافظ آن از بین رفته باشد با پخت غذا مس زیادی وارد غذا شده و جذب بدن شده و این مس زیاد برای بدن مضر است؟ آیا این حقیقت که ظروف مسی را قلع اندود میکنند تا مس زیادی وارد غذا (خصوصا با پخت غذاهای اسیدی) و سپس جذب بدن نشود صحیح است؟
اما پاسخ سوالات بالا. از هر نوع آهنی نمی شود استفاده کرد کفگیر آهنی یا حسوم یا نعل بایستی کوره ای یا همان آتشی و چکش خورده باشد و اگر چندین بار آتش دیده باشد بهتر یون آزاد می کند. در پاسخ به سوال بعدی، از مس قرمز اگر درست استفاده شود هیچ ضرری ندارد. به این صورت که پس از پخت، غذا سریعا به داخل ظرف سالم دیگری انتقال یابد.
۸ – یکی از کاربران پرسیده است که “من برای اولین بار در قابلمه مسی کوفته گذاشتم. فردایش وقتی ظرف را تمیز می کردم دیدم که یک طرف سطح آن سیاه شده طرف دیگه کمی قرمز شده من حالا مانده ام که چه کار کنم از آن استفاده کنم یا نه؟”.
در جواب به سوال این کاربر، سوالی که پیش می آید این است که منظور ایشان از دو رنگ شدن سطح داخلی ظروف بوده یا سطح بیرون آن. اگر سطح بیرون آن بوده، مقداری نمک و سرکه مخلوط کرده به صورت غلیظ با اسکاج نرم به روی آن کشیده و بعد آب کشی می کنیم. با قرقروت یا آب نارنج هم می شود استفاده کرد. با این ترفند، شکل و رنگ آن مثل روز اول که خریدید می شود. اگر منظور شما سطح داخل آن ظرف می باشد ابتدا با مقداری آب داخل آن را نمدار کنید و با خاکستر ذغال و اسکاج، بر روی سطوح آن به نرمی بکشید و آن را تمیز کنید. با این کار سفید می شود و بعد آن را آبکشی کنید. همیشه بعد از شستن ظرف مسی آن را با حوله ای نرم خشک کنید.
۹- چگونه است که ظروف مسی دارای پوششی مثل قلع هستند ولی باز هم مس وارد غذا می شود؟
علت این موضوع این است که مس فلزی است رسانا. از این نظر که قلع فلزی روان است یون مس از آن عبور نموده و آن را وارد غذا می کند.
۱۰- آیا ماهیتابه مسی برای سرخ کردن خوب است یا خیر؟ آیا اگر بعد از سرخ کردن رنگ بیرونی ماهیتابه برود مشکلی ندارد؟
در پاسخ به این سوال می بایست گفت که استفاده از ماهیتابه مسی خیلی خوب و بسیار عالی است، توصیه می شود که با شعله ملایم استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید، همچنین با مخلوط کردن مقداری سرکه و نمک و مالش آن به سطح بیرونی ظرف رنگ و شکل آن مثل روز اولی که خریدید خواهد شد.
۱۱- یکی از خوانندگان پرسیده است “میخواهم قابلمه مسی بخرم، حالا قبل از اولین استفاده داخل آن را با نمک و سرکه تمیز کنم و یا اینکه بعد ار هر بار استفاده باید این کار را کرد؟ حرارت همیشه باید ملایم باشد؟ و اینکه اول بگذاریم داغ شود بعد روغن و ادامه پخت رو انجام دهیم؟ اگر بخواهیم برنج درست کنیم باید آب را با حرارت ملایم به جوش بیاوریم و یا نه؟ استفاده روزانه آن مشکلی ایجاد نمی کند؟”
در پاسخ به این خواننده عزیز، قبل از استفاده برای اولین بار اسفنج نمدار با خاکستر نرم ذغال به داخل ظرف بکشید و سپس آبکشی کنید. همچین توصیه می شود که سرکه و نمک را برای تمیز کردن سطح بیرونی مس استفاده کنید اگر بخواهید از مس قرمز استفاده کنید می شود از نمک و سرکه برای تمیزی آن استفاده کرد. لازم است که به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از ظروف مسی همیشه با شعله ملایم باشد. در هنگام استفاده از ظروف مسی برای آشپزی با روغن، اول روغن بریزید و بعد زیر آن را روشن کنید تا داغ شود که قلع اندود آن نسوزد. ضمنا برای جوش آوردن آب هیچ اشکالی ندارد که شعله زیاد باشد. استفاده روزانه از ظروف مسی هیچ اشکالی ندارد به شرط آنکه ظرف مس را با غذا داخل یخچال نگذارید.
نکته جالب :
با وجود فواید بی شمار ظروف مسی، قانون گذار وارد گود شده و این قانون را وضع کرده است: طبق ماده ۶۷ آیین نامه مواد خوردنی آشامیدنی آرایشی و بهداشتی استفاده از دیگ و ظروف مسی اعم از اینکه سفیدکاری شده یا نشده باشد ممنوع می باشد. به نظر شما عجیب و مشکوک نیست که ظروف سرطان زایی مثل تفلون آزاد باشند ولی ظروف مسی که سالیان دراز، مردم این سرزمین از آن استفاده می کردند ممنوع شود؟
ظروف سالم از دیدگاه قرآن و روایات
کلمه مس در قرآن و احادیث چند بار آمده است، از حیث علمی نیز تحقیقات جدید و طب سنتی مطالبی را ثابت کرده است. در قرآن کلمات فلز و معدن به کار نرفته است،اما به دو فلز بسیار پرکاربرد در سیاره زمین اشاره می شود، به طوری که آهن(حدید) شش بار،مس(نحاس) یک بار و نیز مس گداخته(قطر) دو بار به کار رفته است.
«و انزلنا الحدید فیه بأس شدید و منافع للناس؛آهن استحکام بسیار و منافع فراوان برای بشر دارد».(سوره حدید،آیه ۲۵)
«آتونی زبر الحدید؛آهن به شکل قطعه هایی در می آید».(سوره کهف،آیه ۹۶)
«و لهم مقامع من حدید؛گرزها را از آن می سازند».(سوره حج،آیه ۲۱)
«و ألنّا له الحدید؛و خداوند آهن را برای داوود نرم ساخت».(سوره سبأ،آیه ۱۰)
«یرسل علیکما شواظ من نار و نحاس فلاتنتصران؛مس(دودی بی شعله) در روز قیامت بر گناهکاران فرو فرستاده می شود».(سوره الرحمن،آیه ۳۵)
«… حتی اذا ساوی بین الصدفین…؛ذوالقرنین مس گداخته را برای ایجاد سدی، میان دو کوه ریخت».(سوره کهف،آیه ۹۶)
«… و اسلنا له عین القطر؛و خداوند چشمه مس را برای سلیمان روان ساخت».(سوره سبأ،آیه ۱۲)
ماهیت دقیق فلز گداخته ای موسوم به مهل که در قرآن سه بار از آن نام برده شده ،نامعلوم است. در ارتباط با آسمان: «یوم تکون السّماء کالمهل». (سوره معارج،آیه ۸)
وآیه «کالمهل یغلی فی البطون؛درخت زقوم».(سوره دخان،آیه ۴۵)
«… بماء کالمهل یشوی الوجوه بئس الشراب …(سوره کهف،آیه ۲۹)ودرباره نوشیدنی گناهکاران در جهنم به کار رفته است.

تعریف یون :
یون به اتم یا مولکول‌هایی گفته می‌شود که بار الکتریکی اضافه داشته باشند و این بار می‌تواند منفی یا مثبت باشد. نابرابری تعداد کل الکترون‌ها با پروتون‌ها، در یک اتم یا مولکول، به آن بار خالص مثبت و یا بار خالص منفی الکتریکی می‌دهد.
تعریف مولکول :
مولکول، کوچک‌ترین ذره یک ماده شیمیایی خالص است که ویژگی‌های آن ماده را دارد. یک مولکول از دو یا چند اتم تشکیل شده که با پیوند شیمیایی به هم متصلند. اتم‌های یک مولکول می‌تواند از یک نوع باشد و هم می‌تواند از چند نوع باشد.

دیدگاه بگذارید