۱۰ دی

مطالبی را که می خوانید یک کابوس سمی واقعی است . واکنش اولیه شما ممکن است نفی این مساله باشد. اما پس از خواندن این مقاله حتما به طرف سینک ظرفشویی، حمام یا میز آرایش خود خواهید رفت و برچسب های روی لوازم آرایشی و بهداشتی خود را بررسی خواهید کرد . این موضوع زمانی برای شما دارای اهمیت خواهد بود که در منزل یا اطرافیانتان بچه کوچک وجود داشته باشد . توجه کنید این مقاله یک متن هشدار دهنده و افشاگر می باشد .

آیا تا بحال از خود پرسیده اید چرا در بین فرزندان ما اختلالات مربوط به بیش فعالی و کمبود توجه همه گیر وجود دارد؟ و اینکه چرا آنها در مدرسه نمی توانند تمرکز داشته باشند؟ چرا این همه سرطان مثل سرطانهای سینه ، کبد، روده ، کلیه و پروستات در سطح جامعه زیاد شده است؟ چرا نقص در بدو تولد و بیماریهای مغز و کبد و کلیه مشکلاتی در سطح ملی هستند؟ و چرا مشکلات سینوس ها و آسم به مسائل جدی بسیاری از افراد جامعه تبدیل شده اند؟ مشکل اینجاست که داروهای درمان بیماری های فوق ، اغلب دارای عوارضی هستند که از خود بیماری بدترند . در ادامه در مورد دلایل اصلی مشکلات ذکر شده صحبت می کنیم.

در این مقاله فهرست کوتاهی از ۱۲ ترکیب سمی اولی که روزانه به عنوانین مختلف در خانه ، محیط کار یا محیط های عمومی استفاده می کنیم آمده است . لطفا تمام مطالبی را که از این به بعد می خوانید شخصا بررسی نموده و بعد صحت مقاله را تایید کنید . ما این ترکیبات را «خانواده ۱۲ ترکیب سمی» نامگذاری کردیم و در مورد ۵ مورد اول به تفصیل بحث نموده و مابقی را به اختصار توضیح خواهیم داد .

 1. پروپیلن گلیکول ، بیوتیلین گلیکول یا اتیلن گیلیکول (PROPYLENE GLYCOL)

اگر صاحب خودرو هستید و از ضدیخ استفاده می کنید بهتر است بدانید که ضدیخ هم یکی از آن گلیکول هاست (لطفا روی بطری آن را چک کنید) . تمام پاک کننده های پوست ، شامپو ها ، نرم کننده ها ، خمیردندان ها ، بو زدا ها و محصولات بچه ها دارای این ماده سمی می باشند. تماس با این ماده ممکن است موجب اختلال در مغز ، کبد و کلیه شود . با این وجود یک سوم از محصولات بهداشتی و آرایشی که ما از صبح تا شب استفاده می کنیم حاوی گلیکول بوده و متاسفانه هیچ برچسب هشداری هم ندارند . حال سوال اینجاست چرا از گلیکول ها در چنین وسعتی استفاده می شود؟ جواب ساده است چون ارزان تمام می شوند و مواد غیر سمی که باید جایگزین آن ها شوند بسیار گران هستند . جالب است بدانید پروپیلن گلیکول به کلوچه ها و بستنی هایی هم که ما میخوریم هم اضافه می شود چون آن ها را نرم تر نگه می دارد . وقتی توی کلوچه محصولات نفتی و پتروشیمی بریزیم تا مدتها نرم تر باقی می مانند .

 1. سدیم هیدروکسید (هیدروکسید سدیم) (SODIUM HYDROXIDE)

این بار سینک ظرفشویی خود را بررسی کنید . مایع ظرفشویی مورد استفاده خودتان را چک کنید . تمام آنها حاوی سدیم هیدروکسید می باشند . این ماده نیز نوعی سم می باشد که متاسفانه باید با علامت استخوان و جمجمه (علامت مرگ) مشخص شود که متاسفانه رعایت نمی شود . سدیم هیدروکسید یک کربنات تند قلیایی است . با این وجود علاوه بر مایع ظرفشویی و سفید کننده های سرویس بهداشتی و حمام در اکثر خمیردندان ها نیز هست . مخصوصا آن دسته از خمیر دندان هایی که در تبلیغات گفته می شود از بقیه خمیردندان ها سفیدی بیشتری را برای دندان ها به ارمغان می آورند . شاید تولید کنندگان این محصول فکر می کنند چون این ماده سرویس بهداشتی و توالت را به خوبی تمیز می کند پس می تواند دندان ها را هم سفید کند . این ماده سمی در خیلی از صابون ها و پاکننده های آرایشی صورت هم وجود دارد .

 1. سدیم لارت (لورت) سولفات ، سدیم لارل (لورل) سولفات یا آمونیوم لارل (لورل) سولفات

این سولفات ها پاک کننده های بسیار قوی هستند . از این ماده برای تمیز کردن کف پارکینگ و پاک کردن روغن موتور استفاده می شود با این حال ۹۰٪ از محصولات بهداشتی و آرایشی خصوصا فوم ها (فوم ریش تراشی و …) را شامل می شوند . استفاده از این ماده در تهیه فوم ها ارزان ترین راه است . این ماده باعث ایجاد آسیب های چشمی ، افسردگی ، اسهال ، التهابات پوستی و حتی مرگ می شود . بدن انسان این سولفات ها را برای مدت زیادی در خود نگه می دارد . انباشت کم کم این ماده باعث ایجاد مسمومیت در بدن می گردد . به بدن های کوچک و آسیب پذیر کودکان و نوزادان حتی آن هایی که هنوز به دنیا نیامده اند فکر کنید . حال متوجه شدید که چرا نقص توجه و ناتوانی در یادگیری همه گیر شده است ؟

 1. دی ای اِی (DEA) ، اِم ای اِی (MEA) و تی ای اِی (TEA)

این مواد شیمیایی مختل کننده هورمون هستند و ارتباط نزدیکی با سرطان دارند . استفاده از آن ها در اروپا محدود شده ولی آزادانه در سایر کشورها از جمله کشور ما استفاده می شود . طبق گزارش وزارت بهداشت آمریکا استفاده مداوم از این مواد منجر به افزایش عمده سرطان کبد ، سینه و کلیه می شود . خطر این مساله بطور چشمگیر در کودکان افزایش می یابد .

 1. پی ای جی (PEG) یا پلی اتیلن گلیکول

این ماده یک ترکیب نفتی سرطان زاست که باعث کاهش رطوبت طبیعی بدن می شود . به شدت پوست را پیر نموده و با انواع سرطان مرتبط است . به هر اندازه که ظرفیت استفاده از این ماده سمی در یک شوینده بیشتر شود مثل (۲۰ ، ۵۰ ، ۱۰۰ یا ۱۲۰) تاثیرش بدتر است .

 1. دی اِم دی اِم یا اوره (DMDM)

این مواد نگهدارنده هایی هستند که فرمالدئید از خودشان آزاد می کنند .

فرمالدئید : فرمالدئید به عنوان نگهدارنده در صنعت رنگ و رزین استفاده می شود. اما به دلیل مقاومت حرارتی پائین در گذشت زمان تبخیر می‌شود لذا ماده رنگ یا رزین عاری از ماده نگهدارنده می‌شود . بخارات سمی دارد. نهاد بین المللی تحقیقات روی سرطان (IARC) فرمالدئید را از مواد شناخته شده به سرطان زایی می داند .

 1. روغن های معدنی

این روغن ها از محصولات نفتی تهیه می شوند که پوست را مثل چسب لاستیکی می پوشانند . روغن بچه ۱۰۰٪ از روغن های معدنی تشکیل شده است .

 1. تریکلوسان یا تری کلوزان (TRICLOSAN)

این ماده یک ضد باکتری (آنتی باکتریال) مصنوعی با فرمول شیمیایی شبیه عامل نارنجی است . (عامل نارنجی یک جنگ افزار شیمیایی است که آمریکا در جنگ ویتنام از آن استفاده کرد و باعث کشتار جمع کثیری از مردم ویتنام گردید) . وزارت بهداشت آمریکا تریکلوسان را به عنوان یک حشره کش قوی ثبت کرده است .

 1. پارابن ها (PARABENS) یا هر چیزی که در اسمش پارابن داشته باشد (متیل ، بوتیل یا وانیل پارابن)

این ماده در اکثر شوینده ها و مواد آرایشی (سایه چشم ، رژگونه ، پنکیک) استفاده شده و مختل کننده هورمون ها می باشد .

 1. ایزوپروپیل الکل (ISOPROPYL ALCOHOL)

این ماده سمی پوست را پیر و خشک نموده و چین و چروک و نقاط قهوه ای پوست را افزایش می دهد .

 1. رنگینه های اف دی و سی (FD&C COLOR PIGMENTS)

این رنگ ها به صورت مصنوعی از قطران زغال سنگ به دست می آیند و دارای نمک فلزات سنگین مانند سرب و جیوه هستند و در اکثر مواد آرایشی مثل رژ لب ، سایه چشم و … استفاده می شوند و بالاترین مقیاس سمیت را دارند .

 1. عطرهای صنعتی و شیمیایی (FRAGRANCES)

این مواد ممکن است تا ۴۰۰۰ ترکیب را شامل شوند . اغلب برای ایجاد بوی خوش محصولات آرایشی از ادرار حیوانات استفاده می شود .

 

این موارد خانواده ۱۲ ترکیب سمی بودند که مضرات استفاده از آن ها برای شما خواننده عزیز مطرح گردید اما بیش از ۱۰۰ ترکیب دیگر هم هست که باید مثل موارد مذکور بررسی شود که آن را به عهده شما می گذاریم .

دیدگاه بگذارید